Historia

Hotel Platan mieści się w starej kamienicy z 1890r usytuowanej przy chrzanowskim rynku.

Historia miasta sięga XIII wieku – pojawiają się wówczas pierwsze wzmianki o kasztelanii chrzanowskiej. Prawa miejskie Chrzanów uzyskał w XIV wieku. Dokument z 1500r sporządzony przez Piotra Ligęzę, ówczesnego właściciela miasta, potwierdza wcześniejszą lokację miasta na prawie niemieckim.

 

Piotr Ligęza nie tylko zadbał o uregulowanie statusu prawnego miasta, ale także troszczył się o rozwój handlu, któremu sprzyjał układ szlaków komunikacyjnych. Droga z Krakowa rozgałęziała się w Chrzanowie w kierunku zachodnim do Oświęcimia i Czech oraz w kierunku północno-zachodnim do Wrocławia.

 

Oprócz sobotniego targu, raz w roku, na Św. Mikołaja, patrona miejscowej fary, odbywał się ośmiodniowy jarmark. Od 1581r miasto mogło urządzać cztery dodatkowe jarmarki. Ówczesny Chrzanów specjalizował się w handlu bydłem.

 

Naznaczony wojnami wiek XVII odcisnął swoje piętno na Chrzanowie. Choć położone poza zasięgiem głównych działań wojennych, miasto odczuło dotkliwie ogólną dekoniunkturę. Reszty dopełniły epidemie i pożary, które strawiły znaczną część drewnianej zabudowy, łącznie z ratuszem.

 

W latach 1809-1815 Chrzanów należał do Księstwa Warszawskiego, do którego nawiązuje herb miasta, a po Kongresie Wiedeńskim stał się częścią Rzeczpospolitej Krakowskiej. W 20-leciu międzywojennym miasto znajdowało się w województwie krakowskim. Podczas okupacji niemieckiej Chrzanów wraz z położonym na zachód Górnym Śląskiem wcielono do III rzeszy pod zmienioną nazwą Krenau.

 

W powojennej Polsce Chrzanów stał się siedzibą należącego do województwa krakowskiego powiatu, obejmującego miasta Jaworzno, Trzebinia, Krzeszowice, Chełmek oraz okoliczne obszary wiejskie.

OFERTY SPECJALNE

Pakiet Biznesowy

Pakiet Biznesowy

Cena pakietu to jedyne 230,00 zl Cena zawiera: 1 nocleg w komfortowym, klimatyzowanym pokoju, 1 śniadanie serwowane w godz.. . .

więcej...